Darbukanın Tarihçesi : En Detaylı Darbuka Yazısı Burada !

Darbukanın Tarihçesi ve Özellikleri :  Darbuka nedir merak edenler buraya !

Ülkemiz ve Balkanlarda sıkça kullanılan perküsyon aletlerinden biridir darbuka. Düğün müzikleri, sokak çalgıcılığı hatta evde hobi olarak kullanılmaktadır. Darbukayla ilgili merak ettiğin diğer sorular için buraya bakabilirsin; Darbuka Atölyesi

darbukanın tarihçesi

Sizler için hazırladığımız bu yazının içeriğinde ;

  • Darbuka nedir ve özellikleri nedir
  • Darbuka hakkında bilgi ödevleri konusunda size yardımcı olacak kapsamlı bir araştırma yazısı
  • Darbukanın tarihçesi nedir konularında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Darbuka’nın kısaca tanımı

Vurmalı çalgılar grubunun bir üyesi olan enstrümandır. Hareketli, bol ritmli parçalarda sıklıkla kullanımı tercih edilmektedir. Darbukada vuruşlar aslında hepimizin bildiği düm ve tek seslerinden oluşmaktadır.

darbuka hakkında merak edilenler

Genellikle sokak müziğinde sıkça kullanımı tercih edilmektedir. Çalması kolay ve bir o kadar eğlencelidir. Eğer darbuka çalmak gibi bir isteğin varsa kısa sürede bunu başarabilir ve rahatlıkla çalabilirsin.

Bu tarz vurmalı çalgıların kökeni aslında çok eskiye dayanır. Darbuka benzeri birçok alet ilk çağlardan bu yana kullanılmakta olup, ilk kullanım amacı aslında haberleşmek üzerinedir.

Tek başına çalındığı durumlarda tek bir tona sahip olduğu için kulağa hoş gelmez ancak destekleyici enstrümanlarla birlikte güzel bir etki bırakır. Özellikle klarnet, kanun, gitar gibi enstrümanlarla uyumu fazladır.

Şekil açısından incelenirse üstü yuvarlak ( vurulan kısım ), içi boş ve aşağıya doğru inildikçe incelen bir yapıya sahiptir.


Darbuka, Türkiye’de müzik yapımında çok sık kullanılan bir alettir.
Sadece Türk müziğinde değil Arap klasik ve halk müziğinde ve özellikle de Kuzey Afrika’da da kullanılan bir alettir. Şuan ki darbukaya benzer görünümleri ile milattan önceki dönemlerde de vurmalı aletler kullanılmıştır.

Şekil ve ebatları öncelik ile Anadolu’da daha sonra Mezopotamya ve Orta Asya uygarlıklarında değişimlere uğrayarak gelişimini tamamlammıştır.
İsimleri her uygarlıkta değişiklik göstermiştir.

Klasik müzik ile kullanılmaya yirminci yüzyılın başlarında başlayan bir saz çeşididir.
Ancak daha çok halk müziğinde kullanılmıştır. Farklılık gösteren şekillerde kullanımlarından birisi de Arap dünyasında meydana gelmiştir. Arapların kullandıkları darbukaların Türk bakır darbuları ile yakından uzaktan hiç alakası yoktur. Araplarda kullanılan ismi ise ‘küs’ tür.

Mürtecim Asım Bey ise lugatında darbukadan dünbek adı ile baksetmiştir.
Ahmet Vefik Paşa ise darbukaya dönbet ve tömbek isimlerini vermiştir. Bu isimler Çağatay kültüründe dümbek ve dümbelek olarak Anadolu’da da deplek ve deblek olarak kullanılmıştır. Evliya Çelebinin bahsettikleri şeylerden biri ise peygamber efendimizin sahura cam dümbelek ile kalktığıdır. Bu darbukanın ilk defa kullanıldığı yer ise Mısır’dır. Yemen’de darbuka deblek ya da makfara debleği isimleri ile kullanılmıştır.

Alışılmışın dışında olarak aslında bir çok ülkede bayan çalgısı olarak kullanılmaktadır.

Azerilerde ise ismi darbeki ya da debulaktır. Gelişerek değişimlere uğraması ile çıngıraklı darbukalar da ortaya çıkmıştır.

Silindir biçimde ortası boğumlu olacak şekilde bir tarafı boş bir tarafına ise deri gerilen vurmalı alete darbuka denilmektedir.
Günümüzde ise plastik biçimleri de ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda ise bakır, alüminyum, pirinç gibi metal alaşımlar kullanılması ile beraber gövdesinde de alçı, porselen ve ağaç kullanılmaya başlanmış, ayrıca akordun kolay ayarlanabilmesi için derinin yanlarına vidalar konulmuştur.

Perküsyon eğitmenlerimizin bilgileri yardımı ile hazırladığımız bu yazı umarız ki işinize yarayacaktır. Bateri kursu İzmir sitemizi ziyaret ederek aklınıza takılan soruları bizlere iletebilirsiniz.

Bateri Kursu İzmir has written 18 articles

Leave a Reply