Bateri Çalmaya Başlamak

Bateri davul gruplarını barındıran bir enstrümandır. Birkaç davul ve zil setinin bir araya gelmesiyle oluşur. Kimi kaynaklarda davulun müzik orkestralarında kısıtlamalara gidilmesi sonucu ortaya çıktığı yazılmaktadır. Trampet, kick, ziller gibi bateri setleri ayrı ayrı kullanılmakta ve çok maliyetli olmaktaydı bunu ortadan kaldırmak için bunları bir set halinde birleştirerek bütçelerini daha ekonomik kullanmak istediler.

bateri-çalmaya-başlamakBateri diğer enstrümanların aksine evde çalışılması oldukça zor bir enstrümandır. Hem pahalı birenstrüman olması hem de çok fazla ses çıkarması bu zorluğu kuvvetlendirmektedir. Günümüzde çoğu insan apartman dairelerinde ya da komşusuyla oldukça yakın bir şekilde yaşamaktadır. Evde verimli bir şekilde komşularınızı rahatsız etmeden çalışabilmek için öncelikle odanıza sağlam bir şekilde ses yalıtımı yaptırmalısınız. Buda oldukça maliyetli bir işlemdir.

Aslında baterinin başlangıç seviyesinde evinize bateri almaya gerek yoktur. Zira başlangıçta olan egzersizler temel egzersizler olup elle yada ayakla çalışılabilen egzersizlerdir. Başlangıç aşamasında internette ve müzik marketlerde satılan maliyet açısından da daha uygun olan çalışma padlerini kullanabilirsiniz. Daha ileri seviyelerde evinize susturuculu yada elektronik bir bateri alabilirsiniz.

İlk bakışta zor gibi gözükse de düzenli ve disiplinli çalışıldığı takdirde çalması oldukça kolay bir enstrümandır. Sistematik bir şekilde tüm egzersizleri tam anlamıyla yaparak devam etmekte büyük yarar vardır. Çünkü başlangıç egzersizleri bateri çalmanın temelini oluşturmaktadır. Bu temel düzgün atılmadığı takdirde ileri seviyelerde zorluklarla karşılaşabilir ve bateri çalmak sizin için çileli bir durum alabilir.

Bateriye başlarken ilk olarak bagetin doğru tutuşu ve oturuşunuz düzeltilmelidir. Otururken dik bir vaziyette ve ayaklarınız pedallara tam ulaşır bir durumda olmalıdır. Otururken vücudunuz oldukça dengeli bir şekilde durmalıdır. Yanlış bir tavır benimsenerek devam edildiği takdirde kendinize hasar dahi verebilirsiniz bu sebeple ilk olarak baget tutuşunuz ve duruşunuza dikkat etmelisiniz.

Tüm müzik enstrümanlarında metronomla çalışmak oldukça önemlidir. Bateride ise metronom eğitimin temelini oluşturmaktadır. İlk olarak eşit aralıklarla vuruşlar yapılarak metronomlar birlikte tek vurma, ikileme, üçleme gibi egzersizler yaparak eğitiminize başlayabilirsiniz. Bu vuruş aralıkları ritim kulağınızın gelişmesi için oldukça önemlidir.

Tüm bu yapılan egzersizler temel egzersizlerdir bunlar tam anlamıyla yapıldıktan sonra farklı ritimler öğrenilerek devam edilmektedir. Daha sonra ki ileri seviye alıştırmalar daha detaylıdır. Disiplinli ve özverili çalışmayla onlarda kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bateri Kursu İzmir
Bateri Dersi İzmir
Bateri Eğitimi İzmir
İzmir Bateri Kursu
İzmir Bateri Dersi
Davul Dersi İzmir
Davul Kursu İzmir
Davul Eğitimi İstanbul

 

Bateri Kursu İzmir has written 18 articles

Leave a Reply