Baget Teknikleri Nelerdir?

Baget tutuşu olarak aslında 3 teknikten bahsedebiliriz.

1- Fransız tutuşu

2- Alman tutuşu

3- Geleneksel tutuş

Bu tutuşlardan Fransız ve Alman tutuşları eşleşmiş tutuş olarak adlandırılır (iki elin birbirine eş olduğu birbiri gibi göründüğü tutuş)

Geleneksel tutuşta ise bando trampetçilerinin tutuşları göz önüne getirilebilir ki tutuş da zaten şeklini buradan alır.

Bu üç tutuşdabir çok davulcu tarafından benimsenmiş tutuşlardır ve temel olarak farklı kas gruplarına ve de çalım tarzlarına sahip olsalar da birbirlerine karşı çok fazla üstünlükleri ya da dezavantajları yoktur. Seçim meselesi ya da alışma tarzı diyebiliriz ve çoğu davulcu da bu tekniklerin birkaçını ya da hepsini birden kullanır.

Dijital Bateri ve Akustik Bateri Arasındaki Farklar

Bateri, geçmişi çok eski yıllara dayanan ritim aletlerinin en modern halidir. İngilizcesi “drum” olan bateri, kelime olarak dilimize Fransızcadan geçmiştir. Aynı zamanda ülkemizde bateri “davul” olarak da adlandırılmaktadır.

Bateri, müzikte ritmi oluşturan enstrümandır. Hemen hemen her şarkıda, orkestralarda, konserlerde bateri sesini duyabilirsiniz. Bateri aynı zamanda insanlar tarafından oldukça sevilen ve stres atma aracı olarak görülen bir müzik aletidir.Bu konuda da oldukça etkilidir.

Bateri genel olarak ikiye ayrılır,  akustik bateri ve teknolojinin gelişmesiyle üretilmiş dijital bateri. İki bateri arasında da temel farklar olsa da kullanım amacı ve yaptığı işler aynıdır.

Farklar;

1.Elektronik bateriler hiçbir zaman akustik bateride ki çalma hissini vermez. Elektronik baterilerin en büyük farkı ve dezavantajı budur. Ne kadar teknoloji ilermiş olsa da gerçek davul ve zil hissiyatını almanız mümkün değildir. Bazı elektronik baterilerin gerçek pedalları bile yoktur.

2.Elektronik bagetler portatiftir ve akustik baterilere göre daha az yer kaplar.

3.Elektronik bateriler kulaklıkla çalışabilme imkanı sunar, ayrıca baterinin sesini kısarak gürültüyü de azaltma imkanına sahip olabiliyorsunuz.Fakat akustik bateri de bu olanak yoktur.

Kısa Sürede Bateri Çalmak İçin Çalışma Yöntemleri

  • Enstrüman çalmak kolay bir olay değildir. Kendinizi psikolojik olarak hazırlamanız gerekir. Yani baterinin başına oturduğunuzda sakin,sabırlı olmalısınız ve hemen pes etmemelisiniz. İlk başta zorlanacaksınız evet ama çok kısa sürede alışacaksınız.
  • Size verilen ödevleri veya egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız.
  • Dinlediğiniz şarkılardaki ritimlerin üzerinde durup, onlara dikkat etmelisiniz.
  • Yavaş ve kolay parçalarla başlamalı ve  yavaş yavaş hızlanmalısınız.
  • Belirli metronomda çalışmaya başlamalı ve bagetleri nasıl tuttuğunuza dikkat etmelisiniz..
  • Bateri hakkında araştırmalar yapıp,sürekli öğrenmeye aç olun ve yeni bilgiler edinin. Bu sayede bateriye olan ilginiz artar ve pekişir.
  • Günde en az 1 saat çalışmak size hız kazandırır.
  • Sadece ama sadece çalmanız gereken ritime odaklanın.
  • Eğitmeninizi dikkatle dinleyin.

 

bateri kursu İzmir // İzmir bateri kursu

Bateri Kursu İzmir has written 18 articles